Up

Öncelikle yazımdan önce Solid-state drive (ssd) disk i tanımlamak istiyorum. Standart harddisklere göre içinde hareketli bir mekanizma yoktur ve standart disklere göre 5 kat daha hızlıdır.

SSD disk takmak size ne kazandırır ? 
Darbe ve sarsıntılara göre daha güvenli bir yapı ve hız sağlar.  SSD disk artık lüks değil ihtiyaç olmuştur. 2000 TL lik bir laptop aldığınızda içinde normal bir disk varsa, bilgisayarınızın gücünü kullanamayacaksınızdır. Bunu küçük bir örnekle anlayacağınız şekilde şu şekilde anlatabilirim. Kalın bir hortumun ucuna ince bir hortum takmaya benziyor şu anki i5 ve i7 işlemcilere normal harddisk takmak. İşlemci fazlasıyla güçlü, ama üzerinde işlem yapacağı disk yavaş,  haliyle bu şekilde işlemciyi tam performanslı olarak kullanamazsınız. Yeni bir bilgisayar alsanız dahi en azından 120 gb lık okuma ve yazma hızı 350mbit üzeri ssd disk taktırmanız gerekiyor. 

Gelelim eski bilgisayarlara, hani şu işlem yaparken carır carır ses gelen parça var ya o harddiskinizdir. Ömrünü doldurmuş ve performansı düşmüş olarak son günlerini geçiriyor olabilir. Sıfır bir disk olsa bile eski bilgisayarınızda yavaşlamaya sebep olan bir parça varsa o harddisktir. Pentium 4 ve üzeri işlemcisi olan her bilgisayara SSD takarak bilgisayarınızın performansını  fazlasıyla arttırabilirsiniz. Bizzat test ettim ne kasılma, ne takılma piyasadaki i3 işlemci ve normal diskli bilgisayarlarla aynı performansı gösterecektir.  Tabi eski bilgisayarının RAM değeri 2 gb ve üzeri olması gerekiyor. Günümüz programları fazlasıyla ram kullanıyor. Ram değeri düşük olduğunda RAM’e bağlı kasılmalar olabilir.

Peki SSD disk aldınız ve format atmadan, eski diskinizi yeni diskinize aktarmak istiyorsunuz. Ne yapmalısınız ? 

Bir sonraki yazımızda ayrıntılı şekilde anlatacağım…


ABOUT THE AUTHOR

admin

You must be logged in to post a comment.